Δημιουργώντας περιβαλλοντικές πολιτικές

Το ΓΕΛ Μούδρου συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με το project Creating Environmental Policies "Environ-Mentally Right". Πρόκειται για μια συνεργασία 4 σχολείων και 60 μαθητών από Ελλάδα, Τουρκία και Ιταλία.

Στα πλαίσια του προγράμματος, οι μαθητές με τη χρήση εργαλείων Web 2.0 και σε συνεργασία μεταξύ τους θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν κανόνες περιβαλλοντικής πολιτικής για το σχολείο τους, εξετάζοντας την υπάρχουσα κατάσταση και προτείνοντας τρόπους και πρακτικές για ένα σχολείο φιλικότερο προς το περιβάλλον.

Οι στόχοι της δράσης είναι οι εξής

1. Δημιουργία περιβαλλοντικής πολιτικής για το σχολείο.
  2. Ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών.
  3. Δημιουργία δεσμών και φιλίας μεταξύ μαθητών με διαφορετική κουλτούρα.
  4. Ανάπτυξη των δεξιοτήτων επικοινωνίας των μαθητών.
  5. Εξάσκηση των δεξιοτήτων των μαθητών στην Πληροφορική και τα Αγγλικά.
  6. Ενίσχυση των κοινωνικών δεξιοτήτων και επαφή με μέλη της τοπικής κοινωνίας σχετικά με το θέμα του προγράμματος.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν από το σχολείο μας οι μαθητές της Β? τάξης :

Άνι Γιάκοβα, Άννα Μπεζά, Απόλλωνας Γκίκας,  Έντι Σέχου, Κώστας Σφυρής, Νίκος Ζαφειρίου, Παναγιώτης Μακρέλλης, Φίλιππος Αδαμίδης.

Υπεύθυνος καθηγητής : Χρήστος Τζιμόπουλος ΠΕ20 ? Πληροφορικής.

1476058_691588090859712_675500119_n (1)