?EUROTEENS EXPLORE THE RICHNESS OF CULTURES: E-JOURNAL?

eTwinning:

?EUROTEENS EXPLORE THE RICHNESS OF CULTURES:

E-JOURNAL?

Αυτός είναι ο τίτλος του Ευρωπαϊκού προγράμματος το οποίο πραγματοποιείται στο ΓΕΛ Μούδρου και στο οποίο συμμετέχουν 30 μαθητές από την Α και Β τάξη. Σε ελεύθερη μετάφραση  : « Ευρωπαίοι έφηβοι εξερευνούν και ανακαλύπτουν τον πλούτο των πολιτισμών»

Τι είναι το eTwinning?

Είναι η κοινότητα για τα σχολεία της Ευρώπης  ( το πρόγραμμα αποτελεί μέρος του Erasmus+ γνωστό ως τώρα ως Comenius ) που στόχο έχει την επικοινωνία και την συνεργασία σχολείων της Ευρώπης . Μέσα στο ασφαλές διαδικτυακό περιβάλλον του eTwinning οι μαθητές και οι καθηγητές τους αναπτύσσουν συνεργατικά έργα.

ΙΔΡΥΤΕΣ

Το έργο ιδρύθηκε από την Βράνα Τριανταφυλλιά, καθηγήτρια του ΓΕΛ, και την Magdalena Piekarska, καθηγήτρια  στο ΓΕΛ Szubin , Πολωνία.

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ

4 Χώρες : Ελλάδα  ( δηλ. εμείς!! ) , Πολωνία, Τουρκία ( Σμύρνη ), Ιταλία

ΜΕΛΗ

7 καθηγητές , από το σχολείο μας στο πρόγραμμα συμμετέχει και η κα Μαρία Παπαπαναγιώτου.

70 μαθητές ( οι οποίοι επικοινωνούν ήδη μεταξύ τους

ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΑΣ

v  Πρωτίστως η επικοινωνία και η γνωριμία με μαθητές από άλλες χώρες

v  Μαθαίνουν την ιστορία και τον πολιτισμό των άλλων χωρών και προβάλλουν τον τόπο τους.

v  Οι μαθητές και οι καθηγητές τους συνεργάζονται και δημιουργούν ηλεκτρονική εφημερίδα ? e-journal- αποφασίζοντας από κοινού τα θέματα κάθε τεύχους.

v  Ερευνητές, δημοσιογράφοι,αρθρογράφοι, φωτογράφοι, εκδότες είναι οι ίδιοι οι μαθητές

v  Τεύχος Δεκεμβρίου- Ιανουαρίου ? CHRISTMAS EDITION :τα έθιμα κάθε χώρας ( το ξέρατε ότι στην Τουρκία στολίζουν δένδρο για το νέο έτος; )

v  Τεύχος Ιανουαρίου : Εμείς παρουσιάζουμε το νησί μας , τα χωριά των μαθητών.  Και ακολουθούν πολλά θέματα.

Ας μιλήσουν οι eTwinners

Φαίη Κοτσιλίτη: «Το etwinning δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν άτομα της ηλικίας τους και να ανταλλάξουν απόψεις»

Γιάννης Γκαλίτσιος : « Μας δίνει την ευκαιρία να γνωρίσουμε διάφορους πολιτισμούς»

Ανη Γιάκοβα : «Κάνουμε εξάσκηση στην αγγλική γλώσσα. Μαθαίνουμε τα έθιμα των άλλων χωρών. Επικοινωνούμε με παιδιά της ηλικίας μας»