«Οδός Ονείρων». Αφιέρωμα στο Μάνο Χατζηδάκι

«Οδός Ονείρων». Αφιέρωμα στο Μάνο Χατζηδάκι

Πολιτιστικό Πρόγραμμα Α΄Λυκείου Γενικού Λυκείου Μούδρου

20 χρόνια μετά το θάνατο του σπουδαίου συνθέτη και ζώντας σε μια εποχή που τα μελωδικά ακούσματα αποκτούν ιδιαίτερη σημασία, η Α΄Λυκείου του Γενικού Λυκείου Μούδρου κάνει ένα μουσικό ταξίδι στο παρελθόν ερευνώντας όχι μόνο τη μουσική ιδιοφυϊα του Μάνου Χατζηδάκι, αλλά και την προσωπικότητα ενός σπουδαίου πνευματικού ανθρώπου.

Συνταξιδιώτες στο ταξίδι αυτό, εκτός από τους μαθητές, είναι οι τρεις εκπαιδευτικοί που θέλησαν να δείξουν στα παιδιά ότι υπάρχει και μια άλλη μουσική, ευαίσθητη και αναλλοίωτη στο πέρασμα του χρόνου, τρυφερή κι αγαπημένη, η φιλόλογος Παπαπαναγιώτου Μαρία, συντονίστρια του προγράμματος, ο διευθυντής του σχολείου Καραγιάννης Στέλιος και η θεολόγος Βράνα Τριανταφυλλιά που πρόθυμα στήριξαν την ιδέα και προσφέρουν κάθε δυνατή βοήθεια.

Το μουσικό μας σεργιάνι θα ολοκληρωθεί στο τέλος του σχολικού έτους, οπότε και ελπίζουμε να σας ταξιδέψουμε στις μελωδίες του Χατζηδάκι και να περπατήσουμε μαζί σας χέρι-χέρι στην «οδό Ονείρων».

Εξάλλου:

Κάθε κήπος έχει
μια φωλιά για τα πουλιά.
Κάθε δρόμος έχει
μια καρδιά για τα παιδιά?