ΕΚΔΗΛΩΣΗ "ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ"

Την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα "Νέοι στα νησιά: ευκαιρίες, προκλήσεις, προσδοκίες" που διοργάνωσε το Γραφείο του ΕΚ στην Ελλάδα. Το σχολείο μας εκπροσώπησε η μαθήτρια και junior ambassador του Προγράμματος "Σχολεία πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου" Σταυρούλα Καλτσή. Η μαθήτριά μας συμμετείχε στην ομάδα συζήτησης: "Νέοι και δημοκρατία: Συμμετοχή των νέων στα κέντρα λήψης αποφάσεων, συμμετοχή στα κοινά (εκλέγειν και εκλέγεσθαι), παραπληροφόρηση, ριζοσπαστικοποίηση, εθνικισμός". Συντονιστής της συζήτησης ήταν ο κ. Παναγιώτης Γρηγορίου, Επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Κέντρου Πληροφόρησης Βορείου Αιγαίου και στη συζήτηση συμμετείχε ο Ευρωβουλευτής κ. Κώστας Αρβανίτης (Η Αριστερά), καθώς και μαθητές και μαθήτριες σχολείων του Προγράμματος, φοιτητές και φοιτήτριες, συνεργάτες του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Β. Αιγαίου και εθελοντές.